MENU

Beyond the Scoreboard: NCISAA playoffs end, NCHSAA postseason begins this week

Beyond the Scoreboard: NCISAA playoffs end, NCHSAA postseason begins this week
Zoria Joyner is trying tolead Carolina Day to its eighth straight state title. (Photo courtesy ofJoyner)

Four WNC private school basketball teams are two games away from state championships, while 41 local public schools begin that push for state titles this week in the playoffs.

Boys and girls teams from Asheville Christian Academy, the Carolina Day girls and the Christ School boys have advanced to the semifinal round of the N.C. High School Independent Schools semifinals and will play on Friday.

In girls 2A, playoff top seed Carolina Day (17-8) will play No. 5 Cape Gear Academy (22-3) at 2 p.m.

In the same division, No. 2 Concord First Assembly Academy (24-6) plays No. 3 ACA (23-1) at 5 p.m. The title game is 10 a.m. Saturday at Forsyth Country Day.

In the boys 2A, No. 4 ACA (18-8) plays No. 1 Gaston Country Day (26-3) on Friday at Westchester.

No. 3 Christ School (22-12) is in the 3A semifinals, with a game Friday vs. No. 2 Greensboro Day School (25-7) at Forsyth.

In the public school playoffs, a host of WNC schools begin play Tuesday, and others will open Thursday after receiving first-round byes.

Of the 41 local teams in the postseason, 16 have home games Tuesday night, and five feature two local teams playing each other in the first round of the Western Sectionals.

In girls play, Western Mountain Athletic 3A Conference rivals meet when No. 15 seed Erwin (19-7) hosts No. 18 Asheville (15-11).

The girls 2A sectional includes No. 27 East Henderson (17-8) at No. 7 East Rutherford (22-3) , while 1A battles include No. 9 Highlands (14-11) hosting No. 24 Blue Ridge Early College (5-17) and No. 23 Hiwassee Dam (7-15) visiting Cherokee (16-6).

The only boys team involving two WNC schools is a Mountain Six 2A Conference battle between No. 21 Franklin (16-7) at No. 12 Pisgah (16-8).

Sectional play continues Thursday and concludes Saturday, with winners advancing to next week’s Western Regionals.

A list of WNC playoff games:

BOYS

4A
No. 5 McDowell (21-6) bye

3A
No. 17 Southwest Guilford (19-7) at No. 16 Tuscola (17-7)
No. 27 Piedmont (16-9) at No. 6 Reynolds (21-4)
No. 22 North Henderson (16-9) at No. 11 North Buncombe (18-7)
No. 23 Enka (16-10) at No. 10 Freedom (22-3)

2A
No. 32 West Wilkes (9-16) at No. 1 Mountain Heritage (20-1)
No. 28 North Davidson (16-11) at No. 5 Hendersonville (18-6)
No. 21 Franklin (16-7) at No. 12 Pisgah (16-8)
No. 26 Smoky Mountain (12-12) at No. 7 West Stokes (18-7)

1A
No. 4 Avery County (19-6) bye
No. 7 Cherokee (16-5) bye
No. 8 Hiwassee Dam (16-10) bye
No. 24 Nantahala (6-18) at No. 9 South Stokes (18-7)
No. 21 Swain County (13-11) at No. 12 Chatham Central (13-8)
No. 19 Union Academy (17-9) at No. 14 Hayesville (18-7)
No. 22 Mitchell (8-17) at No. 11 Mountain Island Charter (16-8)
No. 23 Highlands (7-17) at No. 10 North Rowan (7-18)

GIRLS

4A
No. 7 McDowell (16-10) bye

3A
No. 27 Asheboro (13-12) at No. 6 Tuscola (20-5)
No. 26 Enka (16-11) at No. 7 Jay Robinson (15-10)
No. 18 Asheville (15-11) at No. 15 Erwin (19-7)

2A
No. 32 Forest Hills (10-12) at No. 1 Mountain Heritage (23-1)
No. 25 Madison (13-11) at No. Lincolnton (18-7)
No. 21 Wilkes Central (14-12) at No. 12 Pisgah (16-8)
No. 29 R-S Central (15-12) at No. 4 East Burke (25-1)
No. 22 Newton-Conover (17-10) at No. 11 Owen (19-6)
No. 26 East Henderson (17-8) at No. 7 East Rutherford (17-8)
No. 31 Bunker Hill (9-16) at No. 2 Smoky Mountain (23-1)

1A

No. 2 Mitchell bye
No. 3 Murphy bye
No. 24 Blue Ridge Early College (5-17) at No. 9 Highlands (14-11)
No. 20 Hayesville (15-11) at No. 13 Albemarle (21-6)
No. 23 Hiwassee Dam (7-15) at No. 10 Cherokee (16-6)
No. 18 Robbinsville (19-7) at No. 15 Highland School of Technology

Complete brackets can be found at nchsaa.org

FOLLOW US ON TWITTER